Image for DW-44-10-F-D-375 is not available
DW-44-10-F-D-375
DigiKey Part Number
612-DW-44-10-F-D-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-44-10-F-D-375
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
88 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.345" (8.763mm)
Length - Stack Height
0.375" (9.525mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
88
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)