Image for DW-44-08-L-D-255 is not available
DW-44-08-L-D-255
DigiKey Part Number
612-DW-44-08-L-D-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-44-08-L-D-255
Detailed Description
88 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height
0.255" (6.477mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)