Image for DW-42-20-F-S-690 is not available
DW-42-20-F-S-690
DigiKey Part Number
612-DW-42-20-F-S-690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-42-20-F-S-690
Detailed Description
42 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height
0.690" (17.526mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
42
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)