Image for DW-42-19-F-T-1055 is not available
DW-42-19-F-T-1055
DigiKey Part Number
612-DW-42-19-F-T-1055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-42-19-F-T-1055
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height
1.055" (26.797mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
126
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
3
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)