Image for DW-42-14-L-D-975 is not available
DW-42-14-L-D-975
DigiKey Part Number
612-DW-42-14-L-D-975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-42-14-L-D-975
Detailed Description
84 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.345" (8.763mm)
Length - Stack Height
0.975" (24.765mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
84
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)