Image for DW-42-08-L-S-265 is not available
DW-42-08-L-S-265
DigiKey Part Number
612-DW-42-08-L-S-265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-42-08-L-S-265
Detailed Description
42 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height
0.265" (6.731mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
42
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)