Image for DW-41-14-L-S-1155 is not available
DW-41-14-L-S-1155
DigiKey Part Number
612-DW-41-14-L-S-1155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-41-14-L-S-1155
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height
1.155" (29.337mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
41
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)