Image for DW-41-10-L-S-280 is not available
DW-41-10-L-S-280
DigiKey Part Number
612-DW-41-10-L-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-41-10-L-S-280
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.440" (11.176mm)
Length - Stack Height
0.280" (7.112mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
41
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)