Image for DW-41-08-L-S-260 is not available
DW-41-08-L-S-260
DigiKey Part Number
612-DW-41-08-L-S-260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-41-08-L-S-260
Detailed Description
41 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height
0.260" (6.604mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
41
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)