Image for DW-40-20-L-S-780 is not available
DW-40-20-L-S-780
DigiKey Part Number
612-DW-40-20-L-S-780-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-20-L-S-780
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height
0.780" (19.812mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)