Image for DW-40-20-F-S-715 is not available
DW-40-20-F-S-715
DigiKey Part Number
612-DW-40-20-F-S-715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-20-F-S-715
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.305" (7.747mm)
Length - Stack Height
0.715" (18.161mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)