Image for DW-40-19-L-D-975 is not available
DW-40-19-L-D-975
DigiKey Part Number
612-DW-40-19-L-D-975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-19-L-D-975
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.245" (6.223mm)
Length - Stack Height
0.975" (24.765mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
80
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)