Image for DW-40-15-F-T-295 is not available
DW-40-15-F-T-295
DigiKey Part Number
612-DW-40-15-F-T-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-15-F-T-295
Detailed Description
120 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
120
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
3
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)