Image for DW-40-11-L-T-440 is not available
DW-40-11-L-T-440
DigiKey Part Number
612-DW-40-11-L-T-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-11-L-T-440
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.380" (9.652mm)
Length - Stack Height
0.440" (11.176mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
120
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)