Image for DW-40-10-TM-S-530 is not available
DW-40-10-TM-S-530
DigiKey Part Number
DW-40-10-TM-S-530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-10-TM-S-530
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-40-10-TM-S-530 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.190" (4.826mm)
Length - Stack Height
0.530" (13.462mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)