Image for DW-40-09-F-S-325 is not available
DW-40-09-F-S-325
DigiKey Part Number
612-DW-40-09-F-S-325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-09-F-S-325
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height
0.325" (8.255mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)