Image for DW-40-08-L-S-220 is not available
DW-40-08-L-S-220
DigiKey Part Number
612-DW-40-08-L-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-08-L-S-220
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height
0.220" (5.588mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)