Image for DW-40-07-T-S-206-LL is not available
DW-40-07-T-S-206-LL
DigiKey Part Number
612-DW-40-07-T-S-206-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-07-T-S-206-LL
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.114" (2.896mm)
Length - Stack Height
0.206" (5.232mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)