Image for DW-40-07-G-S-278 is not available
DW-40-07-G-S-278
DigiKey Part Number
612-DW-40-07-G-S-278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-40-07-G-S-278
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.042" (1.067mm)
Length - Stack Height
0.278" (7.061mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)