Image for DW-38-13-L-S-720 is not available
DW-38-13-L-S-720
DigiKey Part Number
612-DW-38-13-L-S-720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-38-13-L-S-720
Detailed Description
38 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.400" (10.160mm)
Length - Stack Height
0.720" (18.288mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
38
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)