Image for DW-38-07-L-S-237 is not available
DW-38-07-L-S-237
DigiKey Part Number
612-DW-38-07-L-S-237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-38-07-L-S-237
Detailed Description
38 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.083" (2.108mm)
Length - Stack Height
0.237" (6.020mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)