Image for DW-37-19-L-S-1005 is not available
DW-37-19-L-S-1005
DigiKey Part Number
612-DW-37-19-L-S-1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-37-19-L-S-1005
Detailed Description
37 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height
1.005" (25.527mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
37
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)