Image for DW-37-19-F-T-1040 is not available
DW-37-19-F-T-1040
DigiKey Part Number
612-DW-37-19-F-T-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-37-19-F-T-1040
Detailed Description
111 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height
1.040" (26.416mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
111
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)