Image for DW-37-15-L-D-285 is not available
DW-37-15-L-D-285
DigiKey Part Number
612-DW-37-15-L-D-285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-37-15-L-D-285
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
74 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height
0.285" (7.239mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
74
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)