Image for DW-37-14-F-S-1025 is not available
DW-37-14-F-S-1025
DigiKey Part Number
612-DW-37-14-F-S-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-37-14-F-S-1025
Detailed Description
37 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height
1.025" (26.035mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
37
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)