Image for DW-37-07-S-S-292 is not available
DW-37-07-S-S-292
DigiKey Part Number
612-DW-37-07-S-S-292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-37-07-S-S-292
Detailed Description
37 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.028" (0.711mm)
Length - Stack Height
0.292" (7.417mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
37
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)