Image for DW-36-20-L-D-610 is not available
DW-36-20-L-D-610
DigiKey Part Number
612-DW-36-20-L-D-610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-36-20-L-D-610
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.410" (10.414mm)
Length - Stack Height
0.610" (15.494mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
72
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)