Image for DW-36-20-H-D-800 is not available
DW-36-20-H-D-800
DigiKey Part Number
DW-36-20-H-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-36-20-H-D-800
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-36-20-H-D-800 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
72
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)