Image for DW-36-14-L-S-895 is not available
DW-36-14-L-S-895
DigiKey Part Number
612-DW-36-14-L-S-895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-36-14-L-S-895
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.425" (10.800mm)
Length - Stack Height
0.895" (22.733mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
36
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)