Image for DW-36-08-T-S-300 is not available
DW-36-08-T-S-300
DigiKey Part Number
612-DW-36-08-T-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-36-08-T-S-300
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-36-08-T-S-300 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
36
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)