Image for DW-36-08-F-T-420 is not available
DW-36-08-F-T-420
DigiKey Part Number
612-DW-36-08-F-T-420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-36-08-F-T-420
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
108 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height
0.420" (10.668mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
108
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
3
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)