Image for DW-36-07-T-D-243 is not available
DW-36-07-T-D-243
DigiKey Part Number
612-DW-36-07-T-D-243-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-36-07-T-D-243
Detailed Description
72 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating)
0.077" (1.956mm)
Series
Length - Stack Height
0.243" (6.172mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
72
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)