Image for DW-35-15-S-D-295 is not available
DW-35-15-S-D-295
DigiKey Part Number
612-DW-35-15-S-D-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-35-15-S-D-295
Description
"FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
70
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)