Image for DW-35-12-F-S-590 is not available
DW-35-12-F-S-590
DigiKey Part Number
612-DW-35-12-F-S-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-35-12-F-S-590
Detailed Description
35 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height
0.590" (14.986mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
35
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)