Image for DW-35-09-L-D-280 is not available
DW-35-09-L-D-280
DigiKey Part Number
612-DW-35-09-L-D-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-35-09-L-D-280
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Detailed Description
70 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height
0.280" (7.112mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
70
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)