Image for DW-35-07-G-S-313 is not available
DW-35-07-G-S-313
DigiKey Part Number
612-DW-35-07-G-S-313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-35-07-G-S-313
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.007" (0.178mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.313" (7.950mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
35
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)