Image for DW-31-20-L-S-735 is not available
DW-31-20-L-S-735
DigiKey Part Number
612-DW-31-20-L-S-735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-31-20-L-S-735
Detailed Description
31 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.285" (7.239mm)
Length - Stack Height
0.735" (18.669mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
31
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)