Image for DW-31-20-F-S-705 is not available
DW-31-20-F-S-705
DigiKey Part Number
612-DW-31-20-F-S-705-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-31-20-F-S-705
Detailed Description
31 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.315" (8.000mm)
Length - Stack Height
0.705" (17.907mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
31
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)