Image for DW-31-08-L-S-215 is not available
DW-31-08-L-S-215
DigiKey Part Number
612-DW-31-08-L-S-215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-31-08-L-S-215
Description
CONN HDR 31POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-31-08-L-S-215 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.205" (5.207mm)
Length - Stack Height
0.215" (5.461mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)