Image for DW-30-12-S-S-740 is not available
DW-30-12-S-S-740
DigiKey Part Number
612-DW-30-12-S-S-740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-30-12-S-S-740
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-30-12-S-S-740 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height
0.740" (18.796mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
30
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)