Image for DW-30-12-L-T-490 is not available
DW-30-12-L-T-490
DigiKey Part Number
612-DW-30-12-L-T-490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-30-12-L-T-490
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height
0.490" (12.446mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
90
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)