Image for DW-30-12-L-D-708 is not available
DW-30-12-L-D-708
DigiKey Part Number
612-DW-30-12-L-D-708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-30-12-L-D-708
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-30-12-L-D-708 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.212" (5.385mm)
Length - Stack Height
0.708" (17.983mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
60
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)