Image for DW-30-12-G-S-810 is not available
DW-30-12-G-S-810
DigiKey Part Number
612-DW-30-12-G-S-810-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-30-12-G-S-810
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-30-12-G-S-810 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.110" (2.794mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.810" (20.574mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
30
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)