Image for DW-30-07-T-D-250 is not available
DW-30-07-T-D-250
DigiKey Part Number
612-DW-30-07-T-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-30-07-T-D-250
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-30-07-T-D-250 Models
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating)
0.070" (1.778mm)
Series
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
60
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)