Image for DW-29-20-L-T-590 is not available
DW-29-20-L-T-590
DigiKey Part Number
612-DW-29-20-L-T-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-29-20-L-T-590
Detailed Description
87 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height
0.590" (14.986mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
87
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)