Image for DW-29-15-F-S-230 is not available
DW-29-15-F-S-230
DigiKey Part Number
612-DW-29-15-F-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-29-15-F-S-230
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height
0.230" (5.842mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
29
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)