Image for DW-29-13-F-Q-890 is not available
DW-29-13-F-Q-890
DigiKey Part Number
612-DW-29-13-F-Q-890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-29-13-F-Q-890
Detailed Description
58 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height
0.890" (22.606mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
58
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)