Image for DW-29-13-F-D-805 is not available
DW-29-13-F-D-805
DigiKey Part Number
612-DW-29-13-F-D-805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-29-13-F-D-805
Detailed Description
58 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.315" (8.000mm)
Length - Stack Height
0.805" (20.447mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
58
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)