Image for DW-29-11-F-S-690 is not available
DW-29-11-F-S-690
DigiKey Part Number
612-DW-29-11-F-S-690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-29-11-F-S-690
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.690" (17.526mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
29
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)