Image for DW-29-10-L-S-555 is not available
DW-29-10-L-S-555
DigiKey Part Number
612-DW-29-10-L-S-555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-29-10-L-S-555
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height
0.555" (14.100mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
29
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)